SONER GÖKSAY

1961 İzmir doğumlu sanatçı, İ.D.G.S.A (Şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Resim Bölümü mezunudur.Aynı zamanda resim restoratörü olan sanatçı, çok sayıda kişisel sergi açmış,karma sergilere katılmıştır.1988′den beri çok sayıda öğrenci yetiştirmiş,atölye çalışmaları yönetmiştir. İspanya,Portekiz,Fransa ve İtalya’da Konservasyon ve Restorasyon konularında incelemelerde bulunmuştur. 1998′den bu yana Atölye&ATÖLYE adını verdiği mekanda resim çalışmalarını motive etmiş, güzel sanatlar sınavlarına öğrenci hazırlamış,çağdaş resim sanatı terim ve teknikleri eğitimi vermiştir.Yurtiçi veyurtdışında çok sayıda koleksiyonda eseri bulunan sanatçının kendisi de bir koleksiyon oluşturmuştur. Halen çalışmalarını İzmir’de sürdüren sanatçı atölye ATÖLYE dışında, 29 Ekim 2000′de açılan ERASMUS RUH SAĞLIĞI ATÖLYESİ’nde bir ekip çalışması olan ART TERAPİ seanslarına katılmış,uzm.psikiyatrist ve psikologlarla ortak çalışmalar yürütmüştür. Güzel sanatlar hazırlığının zorlu bir uğraş gerektirdiğini ancak resim yapmak için resim sanatçısı olmak gerekmediğini söyleyen sanatçı, resim ile ilgili her düzeyde uğraş veren bir toplu çalışma yönetiyor.

Sanatçı, 2000 yılından bu yana, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde Öğretim Görevlisidir.

Eserlerinde lirik bir dışavurum izlenen sanatçı; malzeme olarak akrilik, yağlıboya,karışık teknik ve kendi yaptığı özelboyalar kullanıyor. Lirik bir uslubu dışavurumcu bir fırça tekniği ile kullanmak gibi güç bir yolu sembolist etkiler ile birleştiren sanatçı farklı bir atmosfer yakalamaktadır. Düşgücü ve gerçeğin buluşması, korkunun, karabasanın karşısındaki uçarı sevgi, hiçliği duyumsamak ve onunla yaşamak sanatçının tuvalini oluşturuyor.

Deneyim;

1988 Fransız Kültür Derneği Atölye Çalışması

1990-1995 Atölye&ATOLYE GSF Hazırlık

1990-1995 Soner Göksay / Umur Türker Atölyesi

2000-2002 Bodrum 4.Boyut Grubu Eğitmenliği

Aynı yıllar Erasmus Ruh Sağlığı Atölyesi Sanat Terapisti

2005-2013 Atölye&Atölye Gsf hazırlık ve Portfolio çalışmaları.

HakkındaYayınlar ve Çalışmaları; 

1995-1997 İzmir’de Resim Galeriler Rehberi Yayıncı,Yazar ve Editörlüğü.

1996 Türkiye’de Sanat Dergisi Mehmet Ergüven/ Soner Göksay Eleştirel yazısı.

1998 Bumerang Sanat Köşesi Yazıları.

2000 Yapı Kredi Yayınları Kişisel Katalog.

2002 İstanbul 12.Sanat Fuarı Art Shop Kataloğu.

2005 Salon de la Nationale des Beaux-Arts Louvre Sergi Kataloğu.

2008 Sanat Galeriler Buluşması  İstanbul Kataloğu.

2005-2013 Mindonart.com Editörlüğü ve Sanat Makaleleri.